Fascia kés terápia
Eszközös Myofasciális Mobilizációs Technika
(EMMT)
&
Hegkezelés
A fascia kés terápia (más néven: EMMT) egy újszerű manuálterápiás technika, amelyet fasciák (kötőszövetes hártyák) lazítására, letapadások oldására alkalmaznak. A "kés" elnevezés nem szó szerinti: sima élű, fémeszközzel történik a kezelést.
Elméleti alapja:
- A fascia a testet behálózó kötőszövetes rendszer, mely szerepet játszik a mozgásban, rugalmasságban, fájdalomban.
- A terápia célja: a fascia mobilizálása, vérkeringés fokozása, letapadások oldása.
- A kezelő egy speciális eszközzel (fém vagy műanyag) végigsimítja az adott területet, hogy stimulálja a lágyrészeket.
Tudományos megítélése:
- A hatékonyságáról mérsékelt minőségű, vegyes eredményeket hozó kutatások állnak rendelkezésre. Leginkább izom- és kötőszöveti problémák esetén (pl. krónikus izomfeszültség, sportsérülések, fascia-letapadás) alkalmazzák.
- Egyes tanulmányok pozitív hatást mutatnak fájdalomcsillapításban, mozgástartomány-növelésben, ugyanakkor ezek gyakran kis létszámú, rövid távú kutatások.
Leginkább kiegészítő módszerként javasolt alkalmazni a gyógytornában, fizioterápiában.
A kezelés során az eszköz a megfelelő szögben beállításra kerül, majd a bőrre nyomás és lassú tolás alkalmazásával a lágyrészek közötti összetapadások, letapadások fellazulnak.
A kezelés során a fájdalom erőssége a páciens fájdalomküszöbét nem lépheti át. A kezelés során a bőr kipirosodhat, enyhébb bevérzések léphetnek fel, melyek néhány nap alatt felszívódnak.
A fascia kés kezelés javasolt többek között:
túlterhelés következtében kialakult fájdalmak,
mozgásterjedelem csökkenés,
hegkezelés,
különböző csont, izom, ín és kötőszöveti sérülések,
derékpanaszok,
alsó és felső keresztezett szindróma,
golfkönyök, teniszkönyök esetén,
sportrehabilitáció során.
Mikor nem ajánlott a fascia kés kezelés?
fokozott vérzékenységi hajlam esetén,
embólia, thrombosis a kórelőzményben,
előrehaladott csontritkulás esetén,
akut gyulladás, láz, vagy fertőző bőrbetegség esetén.


Hegkezelés:
- A hegek nem csak a bőrfelszínen húzódnak, hanem mélyen a szövetekben is. Műtéti metszés/vágás során, több réteg kötőszövet és izomszövet kerülhet átvágásra, ami a műtét területén teljes szélességében és mélységében hegesedhet és összenövések alakulhatnak ki, amelyek fájdalmat, mozgásbeszűkülést, és ödémát okozhatnak.
- A hegesedés során nagyobb mennyiségű kollagén termelődik, mely stabilizálja az adott területet, azonban soha nem válik olyan stabillá, mint az eredeti szövet.
- A hegszövet a körülötte lévő kötőszövettel összenövéseket hoz létre, melynek következményeképpen a különböző fascia/kötőszöveti rétegek közötti elcsúszás korlátozódik vagy megszűnik, amely mozgásszervi és belszervi problémákhoz is vezethet.
- Minél előbb érdemes elkezdeni a hegek kezelését, megakadályozva az esetleges összenövések kialakulását.
- A hegkezelés bármikor elkezdhető.
- A heget és az esetleges összenövéseket, a lágyrészek manuális lazításával, hegmasszázzsal, fascia kés kezeléssel lazítható és mobilizálható, melynek hatására csökken a fájdalom, javul a keringés, oldódnak a letapadások és a mozgásterjedelem nő.
