Mozgásszervi állapotfelmérés
&
Vizsgálat

Az állapotfelmérés során egy részletes anamnézis felvételt követően (fájdalom, panaszok, korábbi vizsgálatok, műtétek, sérülések, leletek megtekintése) felmérésre kerül a páciens általános mozgásszervi állapota.

A fájdalom jellegéből adódóan differenciálhatóak a tünetek mozgásszervi tesztekkel és mozgásvizsgálattal felállítható a mozgásszervi diagnózist, amelyen a további terápia alapul.

A páciens a testtartása álló helyzetben 4 oldalról megtekintésre kerül, valamint vizsgálatra kerülnek a testtartásbeli eltérések (pl.: gerinc görbületek, végtaghossz különbségek, lábboltozat), felmérésre kerülnek a derék, a nyaki gerinc és a végtagok aktív és passzív mozgásai, valamint a mozgáspálya mértéke és a mozgás minősége.

Fekvő helyzetben tapintással feltérképezésre kerül a szövetek feszülése, letapadása, az izmok tónusa, melyet speciális tesztek alkalmazása követ: izom tesztek, idegnyújtási tesztek.

Az állapotfelmérés során nem csak a panaszos terület kerül vizsgálatra, hanem a többi ízület, izom, struktúra is, mivel bizonyos esetekben a fájdalom helyétől távolabb eső régió eltérései is okozhatnak panaszokat.

A mozgásszervi állapotfelmérést követően a páciens részletes tájékoztatást kap az érdemi eltérésekről, majd a fizioterápiás funkcionális diagnózis felállítását követően megfogalmazódnak a rövid és hosszú távú kezelési célok, az alkalmazható terápiák, a kezelések gyakorisága és időtartama.